Nie rozpatrujemy terminu „cyfrowa stomatologia” jedynie w kategoriach nowinki czy hasła reklamowego. To już wymóg czasu i konieczność zastosowania nowych metod oraz nowych procedur leczenia.

Kolekcja Digital IQ, w ramach platformy Dental IQ, to profesjonalne i prestiżowe wydania naukowo-edukacyjne dla lekarzy stomatologów oraz techników dentystycznych, stanowiące kompendium bieżącej wiedzy z dziedziny stomatologii cyfrowej. Kolekcja skierowana jest do specjalistów, którzy pragną podnieść jakość leczenia w swoim gabinecie i usług w swoim laboratorium, zarówno stomatologów, jak i techników dentystycznych i ortodontycznych.

To seria dla tych, którzy cenią sobie swój czas i chcą optymalizować koszty swojej działalności. To wszystko umożliwia cyfrowa stomatologia.

Spis Treści

Pierwsze wydanie kolekcji Digital IQ 1/2020 zawiera zbiór artykułów praktycznych, wywiadów z ekspertami i ich porad, dział nowości sprzętowych i materiałowych oraz kalendarz bieżących kursów. Znajdą w nim Państwo następujące publikacje:

Rozdział I. Oczami pioniera. 

Zmieniać w rzeczywistość to, co wirtualne – rozmowa z dr Pawłem Bernatkiem, który powołał do życia pierwszą w pełni cyfrową pracownię CAD/CAM online w Polsce.

Rozdział II. Skanowanie. 

Rewolucja już była, czas na ewolucję – rozmowa z dr Pawłem Szubą-Paszkiewiczem nt. etapów wdrażania technologii cyfrowej do praktyki stomatologicznej, przekształcaniu sposobu myślenia z pracy analogowej na jej cyfrowe formy, a także o zaletach i opłacalności wprowadzenia skanerów wewnątrzustnych do codziennej praktyki.

Rozdział III. Skanowanie i projektowanie.

Pełnokonturowe korony w szczęce i żuchwie – opis przypadku – dr Jonathan L. Ferencz.


Rozdział IV. Projektowanie.

Protezy szkieletowe w dobie powszechnej digitalizacji techniki dentystycznej – tech. dent. mgr Bartosz Czajka, tech. dent. mgr Andrzej Polak;

Wykorzystanie technologii cyfrowych w codziennej praktyce – tech. dent. Katarzyna Kapusta, tech. dent. Mirosław Kapusta, lek. dent. Michał Ganowski;

Natychmiastowe protezy całkowite w technologii cyfrowej – DTL Mediaan & Mediaan Clinic.


Rozdział V. Frezowanie.

Wybrane aspekty wytwarzania prac implantologicznych z użyciem frezarek protetycznych oraz otwartego oprogramowania CAM – mgr inż. Jakub Słoniewski, dr hab. inż. Piotr Czop.


Rozdział VI. Druk 3D.

Zastosowanie technologii druku 3D w implantologii. Pozycjonowanie implantów podczas zabiegów chirurgicznych z wykorzystaniem szablonów – Daniel Whitley (DDS), dr Sompop Bencharit (PhD, DDS, MS, FACP), opracowanie: mgr inż. Daniel Dulian.


Rozdział VII. Cyfrowa stomatologia jednego dnia.

Cyfrowa praca w wymiarze „jednego dnia” – rozmowa z dr Kamilem Abedem o możliwościach, jakie otwiera technologia cyfrowa przed lekarzem stomatologiem i technikiem dentystycznym oraz procesie jednodniowego leczenia pacjenta. 


Rozdział VIII. Materiałoznawstwo.

Materiały ceramiczne w technologii CAD/CAM cz. I. – ceramika hybrydowa – tech. dent. Paulina Pokusa;

Dyski cyrkonowe Shofu i Sagemax w technologii CAD/CAM – tech. dent. Michał Nytko.


Rozdział IX. Systemy cyfrowe.

Istotna jest świadomość – wywiad z tech. dent. Adrianem Szymajdą, specjalistą CAD/CAM Ivoclar Vivadent, dotyczący efektywnego wdrożenia i wykorzystania w praktyce technologii cyfrowej.

Rozdział X. Cyfrowa komunikacja.

DSD – jedna, spójna, komplementarna platforma – dr n. med. Bartosz Cerkaski;

Protokół cyfrowego projektowania uśmiechu z wykorzystaniem exocad Smile Creator cz. 1 – dr hab. inż. Piotr Czop, Jarosław Cmokowicz, mgr Tomasz Gołąb.


Rozdział XI. Ortodoncja cyfrowa.

Digital Indirect Bonding – zastosowanie technologii CAD/CAM w procedurze instalacji aparatu ortodontycznego – tech. dent. Agata Bobczuk, tech. dent. Filip Dziedzic;

Cyfryzacja w gabinecie ortodontycznym. Cyfrowe modele diagnostyczne i planowanie leczenia – lek. dent. Szymon Chojnowski;

Alignery w praktyce ortodontycznej – rozmowa z dr Martą Ossowską o systemach nakładek ortodontycznych i przejściu na cyfrową jakość pracy.

Rozdział XII. Stomatologia cyfrowa w badaniach naukowych.

By utrzymać balans, należy być w ruchu – wywiad z dr Łukaszem Zadrożnym dotyczący spojrzenia na digitalizację przez pryzmat aktywności naukowych, w nawiązaniu do nagrody Global Conference of Digital Dentistry Society.

Nowości sprzętowe i materiały.

Szkolenia i konferencje.

© Copyright 2022 - Dental IQ