Nie rozpatrujemy terminu „cyfrowa stomatologia” jedynie w kategoriach nowinki czy hasła reklamowego. To już wymóg czasu i konieczność zastosowania nowych metod oraz nowych procedur leczenia.

„Dzięki skanerom wewnątrzustnym jesteśmy w stanie zminimalizować średnią liczbę błędów, które mogą pojawić się w naszej praktyce na etapie pobierania wycisków analogowych. Eliminujemy takie elementy, jak skurcze mas czy niedociągnięcia odlewnicze. Pamiętajmy, że klasyczny wycisk negatyw jest wysyłany do laboratorium, trzeba go odlać, należy przygotować model gipsowy, zapinować, trzeba obrobić słupek. To wiele etapów, podczas których można popełnić błędy – i niestety często one się zdarzają przy metodach analogowych. Cyfrowa stomatologia eliminuje uchybienia odlewnicze, które występują w stomatologii analogowej, ale nie oznacza to, że błędy te w 100% zostaną usunięte. Przy cyfrowych metodach pracy też zdarzają nam się pomyłki, ale średnio jest ich o wiele mniej”. Powyższym cytatem autorstwa dr. n. med. Marcina Kędry z fachowej publikacji poświęconej protetyce cyfrowej i skanowaniu zachęcamy do lektury bieżącego wydania „Digital iQ”.

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych i materiałach oraz ich praktycznym zastosowaniu w obszarze protetyki, implantologii, chirurgii stomatologicznej, a także ortodoncji dowiedzą się Państwo więcej z interesujących i wartościowych rozmów przeprowadzonych z dr. Ahmedem Al-Hassinym, dr. n. med. Markiem Milcarzem, tech. dent. Katarzyną Subotowicz, MTD Nondasem Vlachpoulosem oraz lek. stom. Martą Ossowską.

Jedną z szybciej rozwijających się obecnie gałęzi stomatologii cyfrowej jest druk 3D, w związku z czym polecamy Państwu również zapoznanie się z publikacjami poświęconymi właśnie technologiom druku 3D i materiałom stosowanym w tym obszarze. Autorzy tekstów o tej tematyce to tech. dent. Paulina Pokusa oraz dr Miloš Ljubičić.

Spis Treści

Ósmy tom kolekcji Digital IQ  – 2/2023 – zawiera zbiór cyfrowych protokołów i opisów przypadków interdyscyplinarnych dotyczących wykonania uzupełnień protetycznych, implantoprotetycznych, metamorfoz uśmiechu i rehabilitacji ortodontycznych z zastosowaniem cyfrowego workflow, wywiadów z ekspertami i ich porad, dział nowości sprzętowych i materiałowych oraz kalendarz bieżących kursów. Znajdą w nim Państwo następujące publikacje


Rozdział I. Skanowanie. 

Klasyczna protetyka a protetyka cyfrowa minimalizująca ryzyko błędów – dr n. med. Marcin Kędra.

Projekt „Institute of Digital Dentistry” – z zamiłowania do stomatologii cyfrowej – dr Ahmad Al-Hassiny


Rozdział II. Cyfrowy workflow.

Kompleksowa rehabilitacja stomatologiczna z zastosowaniem cyfrowego workflow – dr Michael Braian, DDS, CTD.

Trzeci wymiar stomatologii – o pasji na co dzień – dr n. med. Marek Milcarz.

Rozwiązania cyfrowe – okiem wytrawnej ceramistki. Cz. 2 – tech. dent. Katarzyna Subotowicz.

Odbudowa estetyczna w postaci sześciu górnych i czterech dolnych licówek ceramicznych z wykorzystaniem 3Shape Smile Design i cyfrowego protokołu pracy. Fotorelacja – dr Chee Chang.

Estetyczny, indywidualny mock-up wykonany przy wykorzystaniu cyfrowego protokołu pracy.

Ekonomiczna, nieinwazyjna i wydajna metoda wizualizacji ostatecznej odbudowy.


Rozdział III. Druk 3D.

Technologie druku 3D – żywice światłoutwardzalne. Cz. 2 – tech. dent. Paulina Pokusa.

Druk 3D inlay, onlay i overlay za pomocą SprintRay: rewolucyjne podejście do uzupełnień stomatologicznych – dr Miloš Ljubičić.


Rozdział IV. Estetyka.

Estetyka na implantach z wykorzystaniem najnowszych metod – tech. dent. Michał Nytko.

Wysokoestetyczne uzupełnienia na bazie tlenku cyrkonu. Zrozumienie i naśladowanie natury – istotą sukcesu – MTD Nondas Vlachopoulos.


Rozdział V. Materiałoznawstwo.

Całkowita rehabilitacja protetyczna z wykorzystaniem Zolid FX. Klinicznie sprawdzona koncepcja leczenia w oparciu o najnowocześniejsze, wysublimowane uzupełnienia protetyczne – MDT Joachim Maier.


Rozdział VI. Cyfrowa ortodoncja.

Cyfrowa i zdalna ortodoncja dająca poczucie autentycznej wolności. Cz. 2 – lek. stom. Marta Ossowska.

Estetyczne parametry planowania cyfrowego – podejście multidyscyplinarne – dr Henriette Lerner.

artykuł promocyjny

Align Technology otwiera nowe Edukacyjne Centrum Szkoleniowe dla lekarzy InvisaIign® we Wrocławiu.


Rozdział VII. Cyfrowa implantologia.

W pełni cyfrowy workflow dla pełnołukowej rehabilitacji prowizorycznej, natychmiastowo obciążonej implantami, z wykorzystaniem techniki podwójnego skanowania – dr Theodoros Tasopoulos, dr Dimitrios Karasoulos, CTD Ioannis Tampakos.


Rozdział VIII. Digital marketing w stomatologii.

Trzy kosztowne błędy marketingowe popełniane w prowadzeniu praktyki stomatologicznej – Michael T. Strachanowski.


Rozdział IX. Nowości sprzętowe i materiały.


Rozdział X. Szkolenia i konferencje.

© Copyright 2022 - Dental IQ